Why You May Start Leaving the ‘B’ Out of Your BLT

By on

Bringing home the bacon just got more expensive.

The average price of a pound of bacon in the U.S. increased by 6 cents in June, pushing it to an all-time high of $6.11 per pound, according to the Bureau of Labor Statistics.

That’s a 41 percent increase since June 2012.

“For what you’d spend for a pound of bacon today, you could buy a whole 4-pound chicken, a six-pack of PBR, 10 pounds of bananas, 36 eggs, or a paperback copy of the fourth installment of George R.R. Martin’s A Song of Ice and Fire series, ‘A Feast for Crows,’” The Huffington Post said.

Bacon prices are getting heftier for a couple of reasons. The nasty (and deadly) porcine epidemic diarrhea virus has killed 8 million young pigs, or about 10 percent of the entire U.S. herd, The Des Moines Register reported.

Another Register story said last month:

“The impact on the consumer is we can’t get enough pork produced and brought to market to meet the demand, and that’s pushing up the price,” said Matthew Diersen, a South Dakota State University agricultural economist. “The consumer either pays the higher price or goes to a substitute.”

Bacon is the latest breakfast staple beset by high prices. Coffee prices have climbed 58 percent in the last 12 months because of drought in Brazil, CNN Money reported, and just this week Keurig Green Mountain said it’s increasing the price of K-Cup packets by 9 percent.

Meanwhile, a disease called citrus greening has caused the price of orange juice to spike. Business Insider reported last month:

Florida’s citrus crop this year is the lowest it’s been in 30 years, and agricultural authorities have continued to lower their production estimates. Orange juice prices are up nearly 20 percent this year alone and will continue to rise.

Breakfast is certainly getting expensive.

Milk and cereal, anyone? I bet all this talk about bacon has you hungry.

Are you a bacon lover? Will you continue to buy bacon at its high price? Share your comments below or on our Facebook page.

Sign up for our free newsletter

Like this article? Sign up for our newsletter and we'll send you a regular digest of our newest stories, full of money saving tips and advice, free! We'll also email you a PDF of Stacy Johnson's "205 Ways to Save Money" as soon as you've subscribed. It's full of great tips that'll help you save a ton of extra cash. It doesn't cost a dime, so why wait? Click here to sign up now.

Check out our hottest deals!

We're always adding new deals and coupons that'll save you big bucks. See the deals to the right and hundreds more in our Deals section.

Click here to explore 1,189 more deals!

Comments & discussion

We welcome your opinions, but let’s keep it civil. Like many businesses, we reserve the right to refuse service to anyone. In our case, that means those who communicate by name-calling, racism, using words designed to hurt others or generally acting like an uninformed bully. Also, comments that include links to email addresses or commercial websites typically aren't posted. This isn't a place to advertise your business.

  • Cyn Stern

    Here’s a money-saving bacon buying tip: Buy pre-cooked bacon bits in a bag. It already has most of the fat rendered out, and it’s DELISH! Hormel makes it, and I also sometimes purchase Fairbury’s, as well. It’s a bargain, at less than $10 for a 20oz. bag (no waste!), and it goes a long way. Sprinkle it on your salads, your mac’n’cheese, potatoes…just about everything!

  • linknet2

    But don’t raise the minimum wage, it will causes prices to spike!

  • bigpinch

    Bacon is too expensive? I don’t think so. Good protein is never too expensive, neither is good fat. Expanding breakfast options isn’t a budget buster. You might try steel-cut oats flavored with butter and tamari (soy) sauce as an option.
    Oat meal doesn’t need to be flavored with sugar, milk, cinnamon, vanilla, maple sugar, blueberry, chocolate, peppermint, etc.
    Now, if any of the above is your choice, then go for it. However, most of those flavors come with some expensive and non-nutritive components. Just acknowledge that none of that is good nutrition but it’s your right to eat what you want. Choice is what America is all about.

    • Jason

      I agree. The bacon at my local butcher is $9 a pound. That didn’t keep us from buying a pound last week. It is high quality meat smoked on site and worth the price. Of course we don’t eat bacon for breakfast every day, it is a treat on the weekend. Even at $9 a pound, bacon and eggs prepared at home cost less than a nasty fast food breakfast combo.

      • bigpinch

        Oh yeah. I’ve got half a pound of bacon that’s been in the fridge for two weeks, now. I use it more for seasoning than as a breakfast item. I live in sausage country surrounded by Czechs and Germans we’ve got several good butchers in the area two of which make combined pork and beef sausage that is so lean you almost need another source of fat to fry it. Almost.
        Nine dollars a pound is not too much. Clean fresh oats cost more than used oats.