5 Common Household Items That Cost More Than $500 a Gallon

What's Hot

Do This or Your iPhone Bill May SkyrocketSave

23 Upgrades Under $50 to Make Your House Look AwesomeAround The House

Trump Worth $10 Billion Less Than If He’d Simply Invested in Index FundsBusiness

11 Places in the World Where You Can Afford to Retire in StyleMore

What You Need to Know for 2017 Obamacare EnrollmentFamily

8 Things Rich People Buy That Make Them Look DumbAround The House

32 of the Highest-Paid American SpeakersMake

Amazon Prime No Longer Pledges Free 2-Day Shipping on All ItemsMore

More Caffeine Means Less Dementia for WomenFamily

9 Tips to Ensure You’ll Have Enough to RetireFamily

30 Awesome Things to Do in RetirementCollege

5 Spots Where Retirees Can Live for Less Than $40,000Real Estate

10 Ways to Reduce Your Homeowner’s Insurance RatesFamily

10 Ways to Pull Together the Down Payment for a HomeCredit & Debt

Chew on This: The Story Behind Your Hershey’s Halloween TreatsBusiness

You'll practically gasp when you see what you're spending on printer ink when you consider the per-gallon cost.

This post comes from Gerri Detweiler at partner site Credit.com.

Last year my mother-in-law sent me to the store to pick up some over-the-counter ointment for her dry eyes. When I saw the price for the tiny tube, I was floored. “What’s it made of?” I wondered. “Gold dust?” I tried to calculate the price per gallon in my head and quickly realized it was in the thousands.

We balk at the price of orange juice as it nears $6.50 a gallon, and no doubt grumbled about the price of gas when it hit almost $4 a gallon, but those prices may seem like a bargain when compared with these everyday items, all of which cost more than $500 a gallon.

Anything that costs more than $3.91 per ounce adds up to $500 a gallon. And you’d be surprised at what you’re using that costs that much. (Note: For this list, I’ve relied on prices on Amazon as of Oct. 23 unless noted otherwise.)

1. Eye drops — $3,336 per gallon

Dry eyes? Allergies? If you suffer from either, then, like me, you probably keep a bottle of eye drops handy at all times. Those tiny vials of liquid comfort aren’t cheap. For example, a bottle of Systane, the brand I carry because my eye doctor recommended it, runs $26.06 per ounce.

2. Makeup — $704 per gallon

Most women will tell you that keeping up appearances can be expensive. Whether it’s higher prices for basics like shaving cream or shampoo designed for women, or pricier services like hair color, manicures or waxing, the costs of a beauty regimen add up.

One example: liquid foundation. Even a relatively inexpensive brand, such as CoverGirl Clean, runs $5.50 an ounce.

Check Out Our Hottest Deals!

We're always adding new deals and coupons that'll save you big bucks. See the deals to the right and hundreds more in our Deals section.

Click here to explore 1,739 more deals!