Eating Lunch Out For Less Than $2 a Day

What's Hot


How a Mexican Tariff Will Boost the Cost of 6 Common PurchasesFamily

Report: Walmart to Begin Selling CarsCars

How to Protect Yourself From the ‘Can You Hear Me?’ Phone ScamFamily

Trump Scraps FHA Rate Cut — What Does It Mean for You?Borrow

This Free Software Brings Old Laptops Back to LifeMore

10 Overlooked Expenses That Ruin Your BudgetFamily

Protecting Trump Will Cost Taxpayers $35 MillionFamily

8 Creative Ways to Clear ClutterAround The House

8 Tuition-Free U.S. CollegesCollege

Study: People Who Curse Are More HonestFamily

Tax Hacks 2017: Don’t Miss These 16 Often-Overlooked Tax BreaksTaxes

The 3 Golden Rules of Lending to Friends and FamilyBorrow

Porta-Potties for Presidential Inauguration Cause a StinkFamily

12 Surprising Ways to Wreck Your Credit ScoreBorrow

These Are the 25 Best Jobs in the U.S.Jobs & Work

The challenge: eat lunch out every day for a full work week and spend less than $10 total. Can it be done? Sure. Added bonus: you'll discover you don't need to eat as much as you thought you did.

The following post comes from Aaron Shepherd at ThreeThriftyGuys.com.

Last month, I floated the possibility that eating out might actually be cheaper than eating in. So this month, I decided to push this a little more and give myself a little challenge.

Cue the trumpet…

The challenge:

Eat out every day for an entire week. Spend only $10.

Why do this:

Inspired by Enemy of Debt’s “No Restaurants in November” challenge and a recent article about why dining out is cheaper than eating in, I decided to do a little investigation of my own.

Now I’m certainly not dissing the don’t-eat-out-make-your-own-lunch crowd here. I believe there are real savings to be had by preparing your own lunch every day for work.

However, there are always two sides to every story. And, with costs of grocery food going up, perhaps it may be worth looking at the dining-out-vs.-eating-in question in another light.

The rules were simple. Grab take-out food – anywhere around my place of work – and spend only $10 for the week. Here are the results…

Monday

I decided to start first at one of the more premiere take-out establishments in my area: Wendy’s. Who doesn’t love Wendy’s? There’s an assortment of items from cheap to pricier – and most of the ingredients are pretty good quality. For a Monday, I thought I’d take er easy and not get too carried away…

1 sour cream and chives baked potato = $1.60

Taco Tuesday

To celebrate Taco Tuesday, I hit up an old college friend: Taco Bell. I was craving a seven-layer burrito, but the price has gone up since graduating. I opted for a MexiMelt instead.

1 MexiMelt = $1.92

Wednesday

Ah, Hump Day. Since Wendy’s was so good to me the first go-round, and since they offer such great prices on some pretty filling items, I revisited. I got a small chili with two cracker packages. I have to say, their chili is pretty darn good.

1 bowl of chili = $1.71

Thursday

OK, now you’re going to think that this is some ad for Wendy’s. Yes, I hit it up again – but only because I had a coupon for a free W burger from a friend. So today wasn’t quite as healthy as the other days. Because my burger was free, I was able to apply my budget to some fries. I went all-out and got the medium fries.

1 W Burger and 1 medium fries = $2.03

Friday

Today I had a little extra in the tank, so I went out and got one of my faves: an egg roll from Big Bowl. It was a little toasty on the outside, but it did the trick.

1 egg roll = $2.13

All told, I spent $9.40, so I had a few cents left over for good measure. I tried not to use any coupons so as not to skew the results (well, except for Thursday). You could get more food than I got if you chose to use them.

I think one of the biggest things I’ll take away from this week is that I don’t need to eat as much as I’ve been eating. I’ve gained a few pounds since marrying (nothing against my wife), so trying to eat on $10 or less each week is probably a good goal.

Eating out is a pricey endeavor, though. Most items on the menu are more than $5, so you really have to look at the a la carte menu. Wendy’s in particular has a good assortment of items that are fairly filling and won’t cost an arm/leg.

How do you think I did?

Stacy Johnson

It's not the usual blah, blah, blah

I know... every site you visit wants you to subscribe to their newsletter. But our news and advice is actually worth reading! For 25 years, I've been making people richer without making their eyes glaze over. You'll be glad you did. I guarantee it!

💰🗣📰

Read Next: 6 Presidents Day Sales You Should Know About

Check Out Our Hottest Deals!

We're always adding new deals and coupons that'll save you big bucks. See the deals to the right and hundreds more in our Deals section.

Click here to explore 1,838 more deals!