25 Things You Should Never Buy — and What to Buy Instead

StoryTime Studio / Shutterstock.com

American consumers are swimming in sea of products. Any need, want or whim can be met with a quick trip to the mall or click of a keyboard.

In this retail wonderland, it’s easy to make a few mistakes.

We’ve all fallen victim to aggressive marketing and been lured in by budget-busting convenience products, impulse buys and things that simply don’t make sense. (That reminds me, does anyone want a gently used Shake Weight?)

If you want to save money, it’s time to become a more intentional consumer. Following is a look at some of the things you should never buy — and what to buy instead.

1. Flushable wipes

Yevhen Prozhyrko / Shutterstock.com

Marketed as a step-up from toilet paper, adult wet wipes are another product innovation that we didn’t need.

Besides being far more expensive than traditional toilet paper, these “flushable” wipes are anything but (pun intended). They’re non-biodegradable and wreak havoc on plumbing and sewer systems, as we report in “9 Things You Should Never Flush Down a Toilet.”

The bottom (ahem) line? Save your money, save your pipes and stick with traditional toilet paper. If you just can’t live without a moistened wipe, consider a toilet tissue spray. Amazon has multiple options to choose from.

2. Baby shoes

Mom and baby
Julia Zavalishina / Shutterstock.com

I get it. Baby shoes are adorable. Their cuteness factor ranks right up there with puppies in Halloween costumes. But since babies don’t walk, investing in fabulous footwear for them doesn’t make sense.

Instead of buying those itty-bitty Adidas, direct that money toward something with real traction. Invest in a college savings plan, buy a savings bond or establish a savings account in your baby’s name.

3. Bottled water

nenetus / Shutterstock.com

According to the Mayo Clinic, bottled water and tap water generally are comparable in terms of safety.

In fact, more than 25% of bottled water comes directly from municipal water supplies. After treatment and purification, the water is packaged and sold at a steep markup.

If you’re concerned about the purity of your local tap water, invest in a faucet-mounted or under-sink filtration system, or a simple pitcher filter. Any of these options is far more convenient than lugging home cases of bottled water every week.

And by keeping a few reusable water bottles on hand, you can still stay hydrated on the go.

4. Natural diamonds

Couple Engagement
YAKOBCHUK VIACHESLAV / Shutterstock.com

Diamonds have an undeniable emotional appeal. And couples are willing to pay up for these symbols of love. According to Brides, the average spent on engagement rings in 2018 was $7,829.

But thanks to new technology, lab-grown diamonds might give natural stones some serious competition, costing as much as 50% less.

Make no mistake, these stones are nothing like the much-maligned cubic zirconia. In fact, they’re so similar to mined diamonds that gemologists often have a difficult time distinguishing the two, as we report in “3 Reasons Lab-Grown Diamonds Are Better Than the Real Thing.”

Lab-produced diamonds are also more environmentally friendly than mined diamonds, and you won’t have to worry about whether you unwittingly bought a conflict diamond.

5. Scented trash bags

SpeedKingz / Shutterstock.com

Garbage stinks. Literally. But scented trash bags aren’t the answer.

Instead of eliminating odors, they mask them with artificial — and often overpowering — scents. The result? Your trash can smells like a weird potpourri of garbage, pumpkin spice and vanilla.

Skip the expensive scented bags and buy basic can liners or reuse plastic grocery bags.

To eliminate bad smells, try this DIY solution: Fill a disposable coffee filter with baking soda, tie it shut with a twist tie or dental floss, then place in the bottom of your trash can. This homemade sachet will absorb odors for weeks.

6. Retail-priced greeting cards

birthday cards
Niloo / Shutterstock.com

I prefer to skip greeting cards altogether and make a good ol’ fashioned phone call to the person I’m thinking of. If that’s not your style, consider some other budget-friendly options:

  • Cheaper retail cards: Dollar stores have a decent selection of cards for — you guessed it — $1 or less. And Trader Joe’s exclusively designed greeting cards sell for 99 cents each.
  • Thrift store cards: Many thrift shops offer single and bulk greeting cards at amazing prices. A little shop near me sells individual cards for only 10 cents.
  • DIY cards: Get creative and make your own greeting card. As always, Pinterest has loads of great ideas to get you started.
  • E-cards: Send a free digital card using a service like Ojolie or Open Me.

7. Class rings

Margaret M Stewart / Shutterstock.com

During my senior year of high school, choosing and comparing class rings was the social activity of the year. But if you ask me where that $250 ring is today, I couldn’t tell you.

Class ring manufacturers rely heavily on peer pressure and sentimentality to market their wares. In exchange for hundreds of dollars, unwitting students get a bit of gold, a glass “gem” and a few weeks of giddy anticipation. But these expensive souvenirs become irrelevant in a matter of months.

If your graduate is open to the idea, suggest marking the milestone a different way.

Plan a celebratory dinner, coordinate a day trip or purchase something that will make the next phase of life easier — maybe a new laptop or down-payment on a good used car.

8. Mr. Clean Magic Erasers

Bykfa / Shutterstock.com

If you’ve ever used one, you know that Mr. Clean Magic Erasers live up to their name.

These wondrous little sponges are pure magic — and at $6.99 for a box of nine, they can even make your money disappear!

To avoid washing your hard-earned cash down the drain, there are generic versions of this miraculous household helper.

Skip the brand-name markup and look for any melamine sponge. Amazon has multiple options for a fraction of the price. You might even find some at your local dollar store.

9. Keurig cleaner

Coffee mug
Anutr Yossundara / Shutterstock.com

From coffee pod organizers to customized scoops, Keurig coffee makers have spawned an entire industry of peripheral products. There’s even a special cleaner — Keurig Descaling Solution — that’ll set you back nearly $10 a bottle.

Cleaning doesn’t have to be so complicated or expensive. A 1:1 ratio of vinegar and water will clean single-cup and multi-cup coffee makers for pennies.

In fact, the many uses of vinegar will amaze you. It’s one of the most versatile and cost-effective products in your house, as we illustrate in “27 Money-Saving Ways to Use Vinegar in Every Room of Your Home.”

10. Paper plates

RosieYoung / Shutterstock.com

Using paper plates for every meal in order to avoid washing dishes is a growing — and slightly disturbing — American trend. Sure, doing dishes isn’t my favorite activity, but neither is budgeting for disposable dinnerware every month.

So, how do you solve the daily dish dilemma? Buy some inexpensive plates and bowls that are easy to clean. (Hint: Avoid anything white.)

Then, get the whole family involved in after-meal cleanup. Assign each person a task, like clearing the table, washing or drying. At the same time, listen to music together, share details of your day, and make plans for tomorrow.

It may sound corny, but the job will be quick and nearly painless. Even better? You save a few trees and spend less “paper” on paper.

11. Electric can openers

Venus Angel / Shutterstock.com

Electric can openers may be necessary if you suffer from arthritis or another dexterity-limiting condition. But for most people, they’re conveniences that become very inconvenient when the power goes out.

Free up some valuable countertop space and save money, too. Skip the electric models and buy a well-made manual opener.

Though I’m a fan of vintage Swing-A-Way openers, OXO Good Grips makes a reliable, easy-to-use product. And for all those lefties out there, check out the Kuhn Rikon Auto Safety Smooth Touch. (You’re welcome.)

12. Expensive wedding dresses

Wedding couple
Alex Andrei / Shutterstock.com

According to The Knot 2018 Real Weddings Study, the average bride in the U.S. spends $1,631 on a wedding dress. Of course, that’s only the average. Many brides keep things simple with an off-the-rack option — and many others fork over several thousand dollars for a customized gown.

Few events in life spark emotional spending the way a wedding can, but it’s important to realize the day is about the shared experience, not the price of the dress.

Don’t stress your new marriage with wedding dress debt. Consider buying a pre-owned gown at a consignment shop, choosing a less formal dress from a discount store like T.J. Maxx or exploring other ways to pay less for your wedding dress.

13. Flossers

Dan Race / Shutterstock.com

Sometimes a product innovation is more hype than substance. Handled flossers are a perfect example.

Though great for teaching kids how to floss, these devices are far more expensive than spooled floss, which is also better for the environment.

14. Sandwich bags

Laura Riquelme / Shutterstock.com

Isn’t buying something designed to end up in the trash the very definition of throwing your money away? It’s time to embrace a greener and more economical alternative to plastic sandwich bags.

Instead of paying for an endless stream of disposable plastic, invest in few reusable containers. Plastic, glass and even stainless steel options are available. Because these containers generally have air-tight seals, your food is likely to stay fresher. And washing is a snap.

15. New cars

Soloviova Liudmyla / Shutterstock.com

I’m not sure who said, “Never buy a new car if you want to be a millionaire,” but it’s an adage I live by.

You’ve heard the figures before: According to Carfax, new cars depreciate 20% after the first 12 months of ownership and roughly 10% each of the four years thereafter.

Why buy anything that’s worth 20% less the minute you take it home? Let someone else shoulder the burden of that first big drop in value. Buy used instead.

By following a few basic steps to buying used, it’s possible to find a reliable vehicle that’s still under warranty, has excellent safety ratings, and gets decent gas mileage.

16. Instant microwaveable rice

DONOT6_STUDIO / Shutterstock.com

Sure, precooked rice in a bag is quick and convenient, but it comes at a steep price.

Let’s take a look at the cost difference: When I checked prices at Walmart.com while writing this article, Uncle Ben’s Ready Rice cost about $1.98 per 8.8-ounce package, or about 23 cents per ounce. In contrast, a 10-pound bag of Walmart’s Great Value brand long-grain enriched rice (uncooked) cost about $4.98, or about 3 cents per ounce.

Why pay around eight times more for such a pantry staple? Stick with traditional rice; it’s incredibly simple to prepare. And if you have an electric steamer, you can set it and forget it.

17. Paper towels

LightField Studios / Shutterstock.com

I know — suggesting that busy families forgo the convenience of paper towels borders on blasphemy. But there’s logic behind it.

Let’s assume you buy paper towels for the bargain price of $1 per roll. If you use two rolls a week — not unrealistic — you’ll spend $110 a year on something that’s just thrown away.

What’s a practical alternative? Hand towels. Change them often, wash with bleach and voila! You’ve done a solid for your budget and the environment.

18. Mass-produced souvenirs

Paris travelers
Song_about_summer / Shutterstock.com

When I was a kid, my parents planned elaborate two-week-long vacations each year. By age 12, I had a box full of refrigerator magnets, keychains and little metal nameplates. Though these items felt meaningful at the time, I seldom thought about them once the vacation was over.

Instead of loading up on tchotchkes when you travel, invest in new experiences.

Indulge in the local cuisine, plan outdoor adventures and connect with the people who make the place special. The best souvenir is returning home happily exhausted with a suitcase full of wonderful memories.

19. Subscription boxes

tommaso79 / Shutterstock.com

While streaming music and video subscriptions can often be more economical than buying or renting, subscription boxes — think meal kits, wine, shaving supplies and pet supplies — are often a slow-bleed on budgets.

Here’s the problem: Subscription box services charge us to deliver goods on a regular basis — whether we need them or not. And since payments are made via credit card or automatic deduction, we hardly notice.

Don’t need another box of razors right now? Too bad. You got it, and you’re paying for it.

Instead of signing of up for yet another thing-of-the-month, buy what you need as you need it. Better yet, stock up on items you know you’ll use at discount retailers or when the items are on sale.

20. Pre-cut produce

Prostock-studio / Shutterstock.com

Every processing step added to the sale of produce increases its price. Sure, pre-cut carrots, diced onions and shredded cabbage look enticingly convenient when you’re exhausted and hungry, but you’ll pay heavily for all that pre-prep.

According to a comparison done by Vice, the average consumer could save $100 each month by skipping all pre-cut and prepackaged produce. That’s some serious cabbage.

Lettuce (sorry) explore another way: Buy fruits and veggies whole and reserve about 30 minutes after shopping to wash, chop and store enough produce for several days. Seal everything in airtight containers and pop in the fridge.

21. Gym memberships

A woman exercises with dumbbells
goodluz / Shutterstock.com

Joining a gym always seems like a great idea at the time, but then life gets in the way.

When you factor in driving to the club, changing, showering, dressing and driving home, there’s not much time left for working out. Perhaps that’s why Americans waste $1.8 billion on unused gym memberships each year.

Thankfully, there are many ways to burn calories without the gym. Remove a few of the logistical hassles by investing in at-home exercise equipment.

Quality used equipment can often be found on Craigslist, Facebook Marketplace and even secondhand shops for a fraction of the retail price. Short on space? Some machines fold up for easy storage under the bed or in a closet.

22. Dryer sheets

wavebreakmedia / Shutterstock.com

Dryer sheets are coated with stearic acid or other fatty acids, CNET reports. In the heat of the drying cycle, these acids melt and coat the fibers of your clothing to increase softness and decrease static cling.

But dryer sheets have a few unintended consequences. The acids also:

  • Make towels less absorbent over time.
  • Reduce the wicking effect of activewear.
  • Make some pajama fabrics less fire resistant.

Wool dryer balls are a safe, reusable alternative to dryer sheets. You can find them in many grocery stores and online.

In a pinch, aluminum foil reduces static cling, too. Just crumple a strip of foil into a ball about the size of a tennis ball and toss it into the dryer with your laundry. You’ll be surprised by how well it works.

23. Purebred pets

pet sitting
Josep Suria / Shutterstock.com

Because they lack genetic variation, purebred pets are prone to multiple health challenges. According to the nonprofit PETA, purebred dogs are often susceptible to a wide range of problems, such as skin allergies, heart valve defects and glaucoma.

Besides the higher upfront cost of buying an exclusive breed, owners will likely have to shoulder a hidden cost: expensive vet bills to manage chronic conditions.

Instead of buying a purebred pet, consider adopting a rescue from your local shelter. Generally, adoption fees are nominal when compared with the prices breeders charge.

Though these rescue animals may not have the noble lineage of a purebred, they’re in desperate need of a loving home and, I believe, never forget the second chance they’re given.

24. Checked baggage

Vietnam Stock Images / Shutterstock.com

While technically not something you buy, airline fees for checked baggage are still budget-busters. According to Kayak, some airlines charge up to $80 for a traveler’s first checked bag, and rates may increase for each additional piece checked.

If you’re tired of this “gotcha” fee, invest in a well-designed, small, soft-sided bag and versatile clothing items. You can travel in comfort with only a carry-on.

I’ve been doing it for years, and Money Talks News founder Stacy Johnson details his own secrets in “Ask Stacy: How Can You Go to Europe for 10 Days With Just a Carry-On?

Besides being a money-saver, single-bag travel is a smart strategy. When you have no luggage to reroute, gate agents might be more likely to work with you on last-minute flight changes. Even better: No more fighting crowds at the baggage carousel.

25. Ringtones

online
pickingpok / Shutterstock.com

Paying for a ringtone? Really? Every purchased ringtone should start with a melodic “cha-ching” — that’s the sound of money leaving your wallet.

My 6-year-old smartphone came with 35 ringtone options. I picked the least offensive option and never thought about it again.

Select a factory ringtone or for more options, download a free ringtone app like Zedge or Audiko.

What’s on your “never buy” list? What do you buy instead? Let us know in comments below or on our Facebook page.

Disclosure: The information you read here is always objective. However, we sometimes receive compensation when you click links within our stories.

Read Next

15 Ways to Stretch Your Dollars in Retirement
15 Ways to Stretch Your Dollars in Retirement

Getting older presents new ways to save money. Study these strategies to make your golden years more golden.

5 Things You Should Stop Buying This Year
5 Things You Should Stop Buying This Year

These convenient household products often contain chemicals that can harm you or the environment — or they simply cost more than safer alternatives.

How Baby Boomers Are Earning an Extra $573 a Month
How Baby Boomers Are Earning an Extra $573 a Month

In the gig economy, baby boomers are out-hustling their younger competition. You can cash in, too.

View this page without ads

Help us produce more money-saving articles and videos by subscribing to a membership.

Get Started

Comments