Would You Pay $30 a Pound for Cheerios?

Photo (cc) by dno1967b

It’s no secret that we pay for “convenience” at the supermarket. But have you ever done the math?

I ran the numbers on some of those “value-added” items while researching a magazine article. My favorite grocery gouge was the “toddler pack” of Cheerios, a 1-ounce plastic container that sold for $1.89.

That’s more than $30 per pound! Elsewhere in the store you could buy the O-shaped cereal for as little as $1.95 per pound.

Anytime somebody sells cereal by the cup or puts a pre-measured amount of detergent into a “pod,” expect markups that range from shocking to ridiculous. That’s a shame, because even a small amount of prep work could keep you from falling back on, say, precooked rice in a microwavable cup.

Yes, that’s a real product – and it worked out to almost five times as much as the bags of uncooked swamp seed on the shelf below. If you want to have ready-to-eat rice on hand at all times, cook up a batch and freeze it in you-sized portions. Problem solved.

(This also works for dried beans. Cook and freeze some of them and you’ll always have the underpinnings of the frugalist’s favorite meal.)

Pod people?

A blogger who posts at Bargain Babe commented recently about dishwasher detergent pods. In “How Much of a Ripoff Are Detergent Pods?,” she notes that the pods cost up to three times as much as powder or liquid products.

“Stick to regular liquid or powder dishwasher detergent,” she concluded.

Another potential pod issue is that small children can mistake them for candy. Injuries and deaths from ingested detergent pods have gone up rapidly in the past two years, according to The Wall Street Journal.

If you do decide to go with pods, keep them where kids can’t reach. Don’t let kids handle them, either; one child suffered serious eye injuries when he squeezed a laundry pod and it burst in his face.

Incidentally: When using liquid or powder, you don’t have to fill both dishwasher cups. You might not even have to fill one of the cups all the way, according to The New York Times. Today’s appliances are more efficient and the detergents are more concentrated.

The same holds true for washing machines. While heavily soiled clothes might need the full recommended amount, try using half as much detergent as the manufacturer suggests. You might be able to get by with one-third to one-fourth of the recommended amount. (I do.)

Breakfasts that cost a bundle

A few more “value-added” (read: subtracted) products:

Coffee pods. Single-serve coffees can run 50 cents to $1.50 or more apiece. Consumers who’d otherwise spend several dollars per cup at a coffee shop might think that’s a pretty good deal. According to MSN Money, however, this translates to anywhere from $22 to $124 per pound of java. The moral of the story: Buy a regular coffee maker and a decent Thermos, then carry your savings off to work each day.

Cereal cups. Those kiddie Cheerios are a worst-case scenario but other gouges abound. One cereal cup I saw cost $16 per pound, vs. $5.33 per pound when bought by the box. Why not pour boxed cereal into lidded bowls for a week’s worth of grab-and-go breakfasts?

Instant oatmeal. A cup of fancy instant oatmeal retails for about a dollar. Merissa Alink of the Little House Living blog packages quick-cooking organic oats plus powdered milk, dried fruit and a bit of sugar for a total cost of 18 cents per serving. (Just FYI: Quick-cooking oatmeal bought in the health food/bulk buy section of the supermarket can cost as little as 99 cents per pound.)

Can’t you make your own PBJs?

Pre-washed potatoes. Wrapped in plastic and ready to microwave – and almost twice the cost of a naked spud. Here’s a clue: Buy the cheaper potato, wash it and cook it.

Gelatin cups. Half a cup costs about 76 cents. Made from a box, it’s 20 cents. Surely you can boil up some water.

Frozen peanut butter and jelly sandwiches. A 2-ounce sandwich for about a dollar – really? Try this instead: Some weekend afternoon, take 20 minutes to turn a loaf of bread into PBJs, then freeze them. (Tip: Put peanut butter on both slices of bread to keep the jelly from soaking through before lunchtime.)

Look, I know you’re busy. Most of us are. But “groceries” is the budget category with the most wiggle room. As the costs for rent and utilities keep inching up, one way to offset the price increases is to cut back at the supermarket.

Remember: If someone is selling “convenience,” you’re probably going to pay through the nose. Sometimes it might be worth it. Most of the time it isn’t.

Readers, when are you willing to pay for convenience? Share below or on our Facebook page.

Disclosure: The information you read here is always objective. However, we sometimes receive compensation when you click links within our stories.

Read Next
7 Free Tools for Saving More Money at Amazon
7 Free Tools for Saving More Money at Amazon

Use these websites and other tools to save money — or earn extra cash — when shopping at Amazon.

These 5 States Have the Worst Health Care for Retirees
These 5 States Have the Worst Health Care for Retirees

All of these states are located in the same region of the nation.

26 Things Everyone Should Keep in Their Car
26 Things Everyone Should Keep in Their Car

These tools and conveniences help protect drivers from hassles and calamities on the road.

What Is Umbrella Insurance, and Do I Need It?
What Is Umbrella Insurance, and Do I Need It?

Umbrella insurance picks up where other policies leave off. Here’s how to know if you need it.

21 Thrift Store Gems You Can Cash In On
21 Thrift Store Gems You Can Cash In On

Here’s what to look for at that overstuffed thrift store — and how you can make money from it.

View this page without ads

Help us produce more money-saving articles and videos by subscribing to a membership.

Get Started

Most Popular
7 Kirkland Signature Items to Avoid at Costco
7 Kirkland Signature Items to Avoid at Costco

Even if it seems you save a bundle buying Costco’s Kirkland Signature brand products, they may not be the bargain they appear to be.

How to Buy Gas At Costco Without a Membership
How to Buy Gas At Costco Without a Membership

The warehouse club often has some of the cheapest gas in town. Here’s how you can get it as a nonmember.

10 Things to Stop Buying If You Want a Clutter-Free Home
10 Things to Stop Buying If You Want a Clutter-Free Home

If you like to keep things simple, avoid these purchases.

If You Find This Thrift Shopping, Buy It
If You Find This Thrift Shopping, Buy It

Vacuums from this brand can last a half-century, if not longer — and they’re hot on the resale market.

A Simple Way to Silence Robocalls Today
A Simple Way to Silence Robocalls Today

A few steps can keep your phone from ringing when a spammer calls.

This Company Makes the Best Tires in America
This Company Makes the Best Tires in America

Driver satisfaction with tires is at an all-time high, but one brand stands out.

Can I Switch to Spousal Social Security Benefits When My Ex Dies?
Can I Switch to Spousal Social Security Benefits When My Ex Dies?

Knowing when to claim can help you maximize benefits.

36 Things That Will Be Obsolete Soon
36 Things That Will Be Obsolete Soon

The writing is on the wall for dozens of things we have grown up with.

This Health Issue Can Hint at Dementia Years in Advance
This Health Issue Can Hint at Dementia Years in Advance

One type of pain is especially associated with cognitive decline.

8 Things You Should Always Buy on Amazon
8 Things You Should Always Buy on Amazon

The giant retailer shines when it comes to these things, from basics to hard-to-find specialty goods.

Medicare Will Not Cover These 6 Medical Costs
Medicare Will Not Cover These 6 Medical Costs

Don’t let these health care expenses catch you off guard in retirement.

8 Federal Income Tax Breaks for Homeowners
8 Federal Income Tax Breaks for Homeowners

Some of these deductions and credits are available to a wide swath of homeowners.

5 Ways to Get Amazon Prime for Free
5 Ways to Get Amazon Prime for Free

Hesitant to drop $119 a year on an Amazon Prime membership? Here’s how to get it for free.

5 Ways to Fill Your Pantry With Free Food
5 Ways to Fill Your Pantry With Free Food

Anyone can take advantage of these resources.

3 Ways to Get Microsoft Office for Free
3 Ways to Get Microsoft Office for Free

With a little ingenuity, you can cut Office costs to zero.

10 Types of Retirement Income That Are Not Taxable
10 Types of Retirement Income That Are Not Taxable

There are lots of things Uncle Sam can’t touch — so long as you play by the rules.

6 Reasons You Should Stop Hiding Cash at Home
6 Reasons You Should Stop Hiding Cash at Home

Stashing money around the house is anything but harmless.

5 Products You Should Never Buy Generic
5 Products You Should Never Buy Generic

Sometimes the brand-name version is clearly superior.

17 Surprising Things You Can Sell for Extra Money
17 Surprising Things You Can Sell for Extra Money

You probably don’t realize these items are worth decent cash.

View More Articles

View this page without ads

Help us produce more money-saving articles and videos by subscribing to a membership.

Get Started

Add a Comment

Our Policy: We welcome relevant and respectful comments in order to foster healthy and informative discussions. All other comments may be removed. Comments with links are automatically held for moderation.